Mielecki chór męski "Melodia” ma 75 lat

W niedzielny wieczór w mieleckim Domu Kultury odbył się koncert jubileuszowy Chóru Męskiego "Melodia”. W sali kinowej jubilaci śpiewali zaproszonym gościom, wystąpiły też zaprzyjaźnione chóry - Chór Mieszany ZNP i SCK "Akord” pod dyrekcją Pawła Lisa oraz Chór Mieszany "Melodia” pod dyrekcją Aleksandry Niezgody.

Po zakończeniu części artystycznej członkowie "Melodii” otrzymali gratulacje i prezenty od starosty, prezydentów oraz gości. Widownia zaśpiewała jubilatom "Sto lat”.

Mielecki chór jest jednym z niewielu śpiewających wyłącznie w męskim składzie. Został utworzony jeszcze przed wojną.

Początki
Chór Męski "Melodia” działa przy Domu Kultury w Mielcu, powstał w 1933 roku. Imię Stanisław Lachman nosi od założyciela, który był śpiewakiem Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Korzenie mieleckiego chóru sięgają początkami właśnie tego krakowskiego, który z kolei tydzień temu świętował 130 lat istnienia.

"Melodia” jest jednym z niewielu chórów występujących wyłącznie w składzie męskim. Znacznie popularniejsze są te mieszane. Mimo to cieszy się niesłabnącym szacunkiem mielczan.
- Od Krakowa do Biłgoraja nie ma chóru który przewyższyłby Towarzystwo Śpiewacze "Melodia”. Są to mężczyźni, którzy naprawdę kochają śpiew. Spotykają się kilka razy w tygodniu, żeby ćwiczyć. To jest ważny dzień dla mielczan i samego SCK, który jest bezpośrednim mecenasem chóru - mówił Jacek Tejchma, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Śpiewają mielczanom
Chór rzeczywiście jest znany w Mielcu. Występuje na miejskich uroczystościach. Praktycznie nie ma wydarzenia kulturalnego bez jego udziału.
- Członkowie żyją naszym miastem. Ich kalendarz artystyczny jest tak ułożony, by chór mógł brać udział w konkursach, przeglądach oraz w mieleckich uroczystościach. Zresztą członkowie chóru są przykładem na to, że nie trzeba wielkich sal, wspaniałych, sławnych dyrygentów by osiągnąć naprawdę wysoki poziom muzyczny. - mówił jeszcze Jacek Tejchman.

Uroczystość 75 - lecia miała podniosły charakter. Prezes chóru Władysław Majka był wzruszony - Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie i złożone gratulacje. Dziękuję także tym, którzy przyczynili się do rozwoju chóru. My będziemy kontynuować naszą działalność - mówił.

fot. Aktualnie w "Melodii” występuje 29 chórzystów. W ich repertuarze znajduje się wiele pieśni sakralnych, patriotycznych oraz utworów polskich i zagranicznych kompozytorów.