Święto Niepodległości w Mielcu

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2014r w Mielcu uczciło również Towarzystwo Śpiewacze „Melodia” swoją obecnością pod Pomnikiem Wolności, oraz udziałem chóru męskiego w Koncercie Niepodległościowym w wykonaniu Mieleckiej Orkiestry Kameralnej.Chór z towarzyszeniem Orkiestry oraz z męską częścią chóru młodzieżowego II LO zaśpiewał wiązankę pięknych pieśni patriotycznych legionów polskich które przygotował Antoni Stańczyk.

W godzinach przedpołudniowych delegacja Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia" w składzie: Maria Sowińska, Elżbieta Plata, Cecylia Lipa w Święto Niepodległości 11 Listopada złożyła kwiaty pod Pomnikiem Wolności.

Uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczęły się tradycyjnie od Mszy Świętej odprawionej w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Świętego Mateusza. Tuż po Mszy Świętej uformowano pochód, który przeszedł pod Pomnik Wolności przy akompaniamencie Mieleckiej Orkiestry Dętej. Mielecka Orkiestra to kilkudziesięciu mieleckich muzyków połączonych wspólną pasją do muzyki.

Metą przemarszu był Pomnik Jana Kilińskiego zwany także Pomnikiem Wolności. Tam montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie Gimnazjum numer 1. Krótka, treściwa prezentacja zakończyła się zaskakująco, z klatki ustawionej pod Pomnikiem wypuszczone zostało w niebo stadko gołębi.

Podczas części artystycznej, młodzież przypomniała słynne przemówienie Papieża Jana Pawła II, które wygłosił w siedzibie UNESCO drugiego czerwca 1980 roku.- Jestem synem narodu, który przetrzymał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć — a on pozostał przy życiu, i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród — nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg.

Po zakończeniu części artystycznej, nastąpiło złożenie kwiatów przez delegacje urzędów i stowarzyszeń, kombatantów, parlamentarzystów, przedstawicieli władz miejskich.

Spotkanie przed pomnikiem zakończyła parada sztandarów, oraz tradycyjnie harcerze, którzy w parku za Pomnikiem Wolności utworzyli braterski krąg.

W tym roku świętujemy 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jednocześnie 11 listopada 1918 roku był dniem zakończenia I Wojny Światowej.

Zbigniew Wicherski