II Podkarpacki Zjazd Krystyn w Mielcu

Ponad setka Krystyn z całego Podkarpacia zjechała do Mielca, gdzie dokładnie 8 marca w Dzień Kobiet odbyły się uroczyste II Podkarpackie Imienny Krystyn.

Imienniczki noszące władcze, bo królewskie imię, od szesnastu lat manifestacyjnie świętują 13 marca swoje imieniny. Zjednoczyła ich na stałe jedna z nich - Krystyna Bochenek. Tym razem uroczyste imieniny odbyły się 8 marca – w Dzień Kobiet.

- Jesteśmy w sali królewskiej, która została oddana do użytku w 1909 roku. Ma dokładnie 105 lat. Te obrazy do oryginały pędzla Konstantego Niemczykiewicza, ucznia Jana Matejki. Ten wystrój idealnie pasuje do dzisiejszego święta – powiedział z kolei Ryszard Kusek, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu, która gościła część artystyczną sobotnich uroczystości.


Prezes TŚ Melodia Maria Sowińska, biorąca czynny udział w Komitecie Organizacyjnym
II Podkarpackich Imienin Krystyn, otrzymała tytuł „Honorowa Krystyna”
nadany przez Prezes Stowarzyszenia Krystyn,€“ Krystynę Leśniak -€“ Moczuk.

W sali królewskiej zaprezentowali się m.in. uczniowie PSM, chór Mieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Echo”, chór Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia”, kabaret „Senior show”. Prawdziwą gwiazdą była Krystyna Szydłowska, znana artystka Teatru Muzycznego w Lublinie, która przez kilkanaście minut bawiła uczestniczki barwnym, radosnym recitalem.

Przed wypełnioną po brzegi salą królewską dla Krystyn zaśpiewał między inny Chór Męski Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia”. Pod batutą Antoniego Stańczyka chór zaśpiewał  utwory wybrane na tę okoliczność: Kołysankę, Echa z gór,  Zaśnij, Serenada, Kiedym jechał do dzieweczki.

Sto lat odśpiewane przez Panów dla wszystkich Pań zebranych w pięknie odnowionej Sali Królewskiej zakończyło koncert chóru męskiego.

MS/wichz
Foto: www.hej.mielec.pl