Odpust Klasztorny w Rytwianach

Przygotowania do uroczystości trwały od kilku miesięcy. Tydzień wcześniej przybyli do Pustelni Złotego Lasu malarze ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków, by w pięknym plenerze lasów i łąk rytwiańskich tworzyć dzieła, które upiększyły uroczystość odpustu.Świecące słońce i piękna pogoda przywitały kilkanaście tysięcy gości i pielgrzymów przybyłych na 374 odpust klasztorny w Rytwianach. Wszystkich przywitała Orkiestra Dęta Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka wprowadzając w przeżywanie Uroczystości Wniebowzięcia NMP.

Blasku całości świętowania dodał koncert połączonych chórów z parafii p. w. Ducha Świętego i chór „Melodia” z Mielca. Gość nadzwyczajny Leonard Pietraszak, recytował wiersz swojej małżonki Wandy Majer-Pietraszak, poświęcony Pustelni Złotego Lasu zatytułowany „Rytwiańskie anioły”. W południe rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem J. E. Ks. Abpa Edwarda Nowaka – Hierarchy Bazyliki Papieskiej św. Piotra w Watykanie, wieloletniego Sekretarza Rzymskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

W procesji do ołtarza polowego uczestniczyli: służba liturgiczna, niosący krzyż, chorągwie i feretrony, siostry różańcowe niosące kopie obrazu „Madonny ciszy” oraz zioła i kwiaty, artyści niosący obrazy z pleneru malarskiego, strażacy, policjanci i leśnicy oraz kapłani na czele z Ks. Arcybiskupem. Homilię wygłosił Ks. dr hab. prof. KUL Zdzisław Janiec.

Po sumie odpustowej przybyli goście i pielgrzymi wysłuchali koncertu zespołu FLESZ. Tegoroczny odpust w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, zgromadził wiernych z różnych regionów Polski i z zagranicy. Według służb porządkowych na uroczystość przybyło ok. 14 tys. wiernych.

18-08-2011