Chór Mieszany TS MELODIA w Mielcu ma już 80 lat!

Koncert Jubileuszowy z okazji 80-lecia Chóru Mieszanego „Melodia” Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Lachmana w Mielcu odbył się 5 listopada 2016 roku w sali widowiskowej SCK w Mielcu. Prócz występów chóralnych na scenie wystąpił solista Jan Michalak przy akompaniamencie Katarzyny Leśniak-Skóry. Jubileusz był okazją do wręczenia licznych odznaczeń i wyróżnień.

Muzyczna uczta podczas koncertu jubileuszowego z okazji 80-lecia Chóru Mieszanego „Melodia” Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Lachmana w Mielcu. Na scenie wystąpił jubilat – pod batutą dr Antoniego Stańczyka, a ponadto Chór Męski „Melodia” pod batutą Macieja Fijałkowskiego, Chór Mieszany „Gloria” z Brzezin pod batutą Grzegorza Piękosia. Na scenie wystąpił też solista Jan Michalak przy akompaniamencie fortepianowym Katarzyny Leśniak-Skóry.

Gościem specjalnym uroczystości był przedstawiciel Polskiego Związku Chórów i Orkiestr – okazała się nim Aleksandra Niezgoda, która w latach 2005-2010 była dyrygentem Chóru Mieszalnego „Melodia”.

Odznaczenia dla członków Chóru
Polski Związek Chórów i Orkiestr przyznał odznaczenia honorowe dla chórzystów. Brązową Odznakę Honorową otrzymali: Rafał Słąba, Jakub Karwacki, Sylwia Kukowska, Artur Rak, Aleksandra Florek, Katarzyna Karnasiewicz, Anna Telega i Rafał Bober. Srebrne Odznaki Honorowe otrzymali: Dorota Kukulska, Cecylia Lipa, Maria Drozd, Maria Działowska. Złote Odznaki Honorowe otrzymali: Bożena Cabaj, Halina Żala, Zbigniew Pietrzyk, Antoni Stańczyk, Elżbieta Plata. Złota Odznaka z Wieńcem Laurowym otrzymali natomiast: Maria Sowińska, Maria Weryńska, Krystyna Mazur.

Na ręce prezes Chóru za prace artystyczną w społecznym ruchu muzycznym z okazji jubileuszu 80-lecia Chóru Mieszanego „Melodia” trafił symboliczny puchar.

- Gdyby nie było wsparcia i pomocy dla tej działalności osób życzliwych dla wszelkich przejawów inicjatyw i działań społecznych, tych działań po prostu by nie było – powiedziała Alicja Niezgoda i wręczyła listy gratulacyjne: Jackowi Tejchmie, dyrektorowi SCK w Mielcu, Danielowi Kozdębie, prezydentowi Mielca na ręce obecnego na jubileuszu wiceprezydentowi Janowi Myśliwcowi, ks. prałatowi Kazimierzowi Czesakowi, proboszczowi parafii MBNP w Mielcu.

Dyplom z podziękowaniem trafił także do Stanisława Bryga za pracę organizacyjną i artystyczną w społecznym ruchu muzycznym, a także do Władysława Majki, wieloletniego członka Chóru Męskiego „Melodia”.

Podziękowań i gratulacji nie było końca…
- Mieszkańcy Mielca są dumni, że Chór „Melodia” obchodzi 80-lecie – powiedziała Krystyna Skowrońska, poseł na Sejm. – Mam okazję słuchać was przynajmniej dwa razy w roku – na koncertach, które odbywają się w Bursie w drugi dzień Świąt Wielkanocnych i drugi dzień Bożego Narodzenia. Za te wszystkie koncerty przez te wszystkie lata serdecznie dziękuję – powiedziała Skowrońska.

- Historia tego Chóru przeplata się z ważnymi wydarzeniami w naszym mieście i regionie – powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. - To naprawdę wielka radość, że ten Chór towarzyszył w wielu wydarzeniach – ważnych, poważnych, podniosłych, ale także wydarzeniach smutnym, bo taka jest rzeczywistość. Ten Chór witał i żegnał ludzi swoją twórczością. Tego trzeba gratulować, to wspaniały jubileusz. Przede wszystkim trzeba jednak dziękować za wkład i pasję wszystkich, którzy przez dziesięciolecia pracowali na rzecz tego Chóru – dodał Władysław Ortyl.

Chór starszym bratem COP-u
- Jesteśmy dumni, że mamy takich ludzi – przyznał z kolei Zbigniew Tymuła, starosta powiatu mieleckiego. – Gratuluję wszystkim, którzy zostali dzisiaj odznaczeni. Te 80 lat naprawdę minęło szybko i życzę wam kolejnych jubileuszy – 100 lat i więcej. Widać, że ten Chór się rozwija i trwał będzie wiecznie – dodał.

- Ukłony za te wszystkie lata za wszystkie pokolenia tych wspaniałych głosów – powiedział Jan Myśliwiec, wiceprezydent Mielca. – Za rok obchodzimy 80-lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Jesteście jako Chór starszym bratem COP-u – przyznał  Myśliwiec, a „Melodię” określił jako „fantastyczne współbrzmienie harmoniczne dźwięków”.

Ponadto gratulacje i życzenia składali przedstawiciele zaprzyjaźnionych z Chórem Mieszanym „Melodia” chórów. Uroczystość zakończyła się zaproszeniem do sięgnięcia po nowo nagraną płytę Chóru Mieszanego „Melodia”.ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆfot. Janusz Kipa, Hej Mielec

link do galerii:
https://goo.gl/photos/4wXx3QCGjgDQC1MY9
https://plus.google.com/photos/114505521014121313185/albums/6350308980241960945link do filmu: https://youtu.be/Rk4Z-PX9Xo0