Chórzyści TŚ "Melodia" w dniu 29.03.2025 roku wzięli udział w próbie generalnej przed "Włoską Trasą Koncertową, która odbyła się w Katedrze Rzeszowskiej.
Ponad 600 osób, w tym 32 chóry i 9 orkiestr z Podkarpacia, wzięło udział w niezwykłym projekcie „Podkarpacie śladami Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki”. W sobotę, 29 marca podczas próby generalnej w Katedrze Rzeszowskiej ćwiczyli pieśni patriotyczne i sakralne pod dyrekcją dr hab. prof. UR Anny Marek-Kamińskiej, pomysłodawczyni i kierownika artystycznego projektu.
Muzykami dyrygowała dr hab. prof. UR Anna Marek-Kamińska, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie (PZChiO Rzeszów), a także pomysłodawczyni i kierownik artystyczny projektu „Podkarpacie śladami Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki”.
Najpierw przeprowadzona została tzw. rozśpiewka, potem chórzyści ćwiczyli repertuar w kościelnych ławkach, a na koniec w ławkach zasiedli muzycy z orkiestr dętych, a chórzyści zaśpiewali na stopniach ołtarza Parafii Katedralnej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie.
Usłyszeliśmy repertuar, który zostanie zaprezentowany podczas trasy koncertowej po Europie. Zabrzmiły utwory inspirowane życiem i nauczaniem św. Jana Pawła II oraz pieśni bliskie sercu każdego Polaka, które od pokoleń stanowią fundament tożsamości narodowej i duchowej, m.in.: "Hymn Polski", "Pierwsza brygada", "Rota", "Boże coś Polskę", "Czarna Madonno", "Barka", "Bądźże pozdrowiona",.
Ponadto zabrzmiały prawykonania wyjątkowych utworów:
„Msza Podkarpacka” Dominika Lasoty, skomponowana na bazie melodii ludowych Władysława Pogody, co podkreśla wyjątkowe dziedzictwo muzyczne regionu.
„Totus Tuus” Sebastiana Szymańskiego, utwór do słów św. Jana Pawła II.
„Hymn do bł. Rodziny Ulmów” – kompozycja podkarpackich twórców M. Stącel i T. Piątka.
Próba generalna przed Włoską Trasą Koncertową w Katedrze Rzeszowskiej