„Mundur na nim szary”- koncert przy bibliotece SCK w Mielcu

15  sierpnia 2020 roku przy zachowaniu rygoru sanitarnego z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej mieleckie zespoły artystyczne przygotowały specjalny plenerowy koncert przy bibliotece SCK w Mielcu.
   Widowisku słowno-muzycznemu "Mundur na nim szary" akompaniowała Mielecka Orkiestra Dęta SCK pod dyrekcją Macieja Fijałkowskiego przy wokalnym wsparciu Chórów Towarzystwa Śpiewaczego "Melodia", Chóru "Pasjonata" Gminnego Ośrodka Kultury w Padwii Narodowej oraz młodych wokalistek Sylwii Pisarczyk i Aleksandry Malczyńskiej.  Wiersze recytowali aktorzy Grupy Teatralnej "Antrakt", aktor SCK Edward Kociański  oraz  "Senior Show" - które równocześnie są chórzystkami "Melodii".

Była okazja by wysłuchać pięknych pieśni patriotycznych, legionowych, wierszy, fragmentów listów bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, fragmenty wystąpienia Józefa Piłsudskiego w Sejmie. Przewodnikiem po wspomnieniach o tamtych wydarzeniach był - Janusz Pacholec który  wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego.
Aranżacją utworów na chór i orkiestrę oraz przygotowaniem  chórzystów do koncertu to praca dyrygenta Macieja Fijałkowskiego.
Pieśń "Wojenko, wojenko.." śpiewały : Halina Żala, Elżbieta Plata, Cecylia Lipa, Urszula Sztorc, Maria Sowińska.
Wiersze recytowały: Halina Żala oraz Maria Sowińska
W realizacji zadania pt . "Ojczyzna w potrzebie 1920" którego pomysłodawcą i organizatorem jest SCK w Mielcu  zostało podpisane "Porozumienie" z Towarzystwem Śpiewaczym "Melodia" w myśl którego byliśmy zobowiązani do wzięcia czynnego udziału w uroczystym plenerowym koncercie w dniu 15 sierpnia 2020r. w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

W widowisku słowno-muzycznym "Mundur na nim szary" wystąpiły m.in. Mielecka Orkiestra Dęta, Chóry Towarzystwa Śpiewaczego "Melodia", Chór "Pasjonata" Gminnego Ośrodka Kultury w Padwi Narodowej, Grupa Teatralna "Antrakt" i Grupa Teatralno-Kabaretowa "Senior Show".
Inscenizacja odbyła się w parku za biblioteką z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej.
100-lecie Bitwy Warszawskiej - Cud nad Wisłą
Mundur na nim szary
„Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój tryumf w dniu dzisiejszym. Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, — święto radości po długiej, ciężkiej, nocy cierpień.
(…)Polska, otoczona zewsząd przez wrogów, musi posiadać armję, która by mogła sprostać swoim ciężkim zadaniom. Macie poprzeć i rozwinąć rozpoczętą budowę wojska tak, by Ojczyzna, zasłonięta piersiami żołnierza, mogła się czuć bezpieczną i przeświadczoną, że honoru jej spraw broni silna i dobrze wyposażona armja(…)
I zdob(…)Polska, otoczona zewsząd przez wrogów, musi posiadać armję, która by mogła sprostać swoim ciężkim zadaniom. Macie poprzeć i rozwinąć rozpoczętą budowę wojska tak, by Ojczyzna, zasłonięta piersiami żołnierza, mogła się czuć bezpieczną i przeświadczoną, że honoru jej spraw broni silna i dobrze wyposażona armja(…)
I zdobyliśmy się na wielki wysiłek, wystawiliśmy armię, by bronić swych granic i praw, ale wróg był podstępny, brutalny i silny. Zepchnął polskie oddziały z Ukrainy i Białorusi, czerwone hordy dotarły nad Bug potem nad Wisłę stanęły tego pamiętnego sierpnia 1920 pod Warszawą i Lwowem siejąc wszędzie pożogę i zniszczenie. Nad młodym Państwem zawisło śmiertelne niebezpieczeństwo – cała nadzieja w wodzu, wojsku, narodzie i naszej stolicy.
II wejście
Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały.
Wszyscy jesteście równi wobec ofiar, jakie ponieść macie. Wszyscy jesteście żołnierzami. Nie naznaczam szarż, każę tylko doświadczeńszym wśród was pełnić funkcje dowódców. Szarże uzyskacie w bitwach. Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było... Patrzę na was, jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię.
Tak powstały legiony – zaczątek polskiego wojska, pierwsi dowódcy, z których wiedzy i doświadczenia głęboko będziemy czerpać w wojnie z bolszewikami: gen. Władysław Sikorski, gen. Józef Haller, gen. Edward Rydz-Śmigły, gen. Wacław Iwaszkiewicz, gen. Władysław Krajewski czy współtwórca znakomitego planu bitwy gen. Tadeusz Rozwadowski.


Maria Sowińska


Zobacz film

 Link do filmu https://youtu.be/k349u_PZdPE